60 db étrend-kiegészítő kapszula,
bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből.
A borsosmenta-levél 1924/2006/EK rendelet 13. cikk szerinti engedélyezett állítások jegyzékébe (432/2012/EU rendelet melléklete). Az állításokat az azok bírálatára felhatalmazott Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) nyilvántartásba vette, de azokat még csak részben értékelte, azokról az Európai Bizottság még nem döntött, ezért nem szerepelnek az engedélyezett állítások jegyzékében, de a 1924/2006/EK rendelet 27. cikk 4. bekezdése alapján a termékek jelölésén továbbra is alkalmazhatók az állítások végleges értékeléséig.
Jelen tájékoztatást a 2008. évi XLVII. törvény szerinti sérülékeny fogyasztókra tekintettel tettük közzé. Fogyasztóvédelmi megfelelőségünkről ide kattintva olvashat.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">hivatalos jegyzékben
szereplő
Kattintson ide, ha nem egyértelmű az Ön számára, hogy mit jelent egészségesnek vagy betegnek lenni, vagy szívesen megismerné, hogy milyen előnyös élettani hatások várhatók az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott gyógynövényektől." style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">egészségtámogató hatásai:
1. Hozzájárul a teltségérzetet és a puffadás mérsékléséhez, az étkezés utáni jó közérzethez.
2. Az emésztőnedvek elválasztásának fokozásával támogatja az egészséges emésztést.
3. Nyugtatja a torkot és a hangszálakat.
4. Támogatja a szervezet természetes védekezőképességét.
5. Segíti az ellazulást, hozzájárul a nyugodt közérzet fenntartásához.
Miért ajánljuk?
- Kimagasló mennyiségű borsmentalevelet (500 mg) tartalmazó kapszula!
- Az Európai Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az Európai Gazdasági Térséghez (EGT) tartozó országokban – köztük az uniós tagállamokban – forgalomba hozott, illetve forgalomba hozni kívánt, emberi vagy állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek kiértékelésével és felügyeletével foglalkozik.
Az EMA szervezetén belül a Gyógynövény Szakbizottság (HMPC) feladata, hogy a biztonságosságra és a hatásosságra összpontosítva a gyógynövényekről tudományos adatokat gyűjtsön össze és értékeljen, amit gyógynövény monográfiák formájában tesz publikussá. A monográfiák többek között azt is tartalmazzák, hogy az egyes gyógynövényeket milyen formában és adagolás mellett ajánlott forgalomba hozni. A feldolgozási formát és az adagolást a szakbizottság minden esetben úgy ajánlja, hogy az adott gyógynövény alkalmazásával elérhető előny mindig nagyobb legyen, mint a fogyasztás esetleges kockázata.
TERMÉKEINK NEM GYÓGYSZEREK, hanem kedvező élettani hatással rendelkező, a szervezet egészséges működését támogató étrend-kiegészítők, élelmiszerek! Az EMA HMPC-re való hivatkozás kizárólag azt a célt szolgálja, hogy igazoljuk a fogyasztóink felé, hogy az oldalon részletesen ismertetett kedvező élettani hatás a megadott alkalmazási forma és/vagy adagolás mellett biztonságosan (alacsony kockázat mellett) elérhető az adott gyógynövény fogyasztásával.
Az EMA HMPC gyógynövény monográfiái között ide kattintva lehet keresni. (Az EMA HMPC egyes - általunk is forgalmazott - gyógynövényekről még nem készített monográfiát.)
Termékeink adagolásának szakmai megalapozottságáról ide kattintva olvashat többet.
Jelen tájékoztatást a 2008. évi XLVII. törvény szerinti sérülékeny fogyasztókra tekintettel tettük közzé. Fogyasztóvédelmi megfelelőségünkről ide kattintva olvashat.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">Gyógyszerügynökség Gyógynövény Szakbizottsága ajánlásának megfeleltethető mennyiségben a napi adagban! - A kapszulákban lévő szuperfinom gyógynövénypor általános előnyei:
- nagyobb biológiai hozzáférhetőség és aktivitás (kisebb mennyiség is elegendő),
- jobb oldhatóság, több vízoldható rost,
- magasabb flavonoid- és polifenoltartalom,
- erősebb antioxidáns hatás,
- elnyújtott felszívódás, kiegyensúlyozott támogatás,
- teljes hatóanyagspektrum.
- Adalékanyag- és kivonószermentes, a kapszulák a gyógynövényen kívül mást nem tartalmaznak.
- Bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből készült.
- A kapszulákban lévő porból tea készíthető vagy bármilyen folyadékban elkeverhető.
Mikor ajánljuk?
A borsos menta egyik legismertebb tulajdonsága az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatás, mivel segíthet mérsékelni az étkezés utáni teltségérzetet. A borsmentában található mentol elősegíti az emésztőrendszer simaizmainak ellazítását, ami javítja a komfortérzetet étkezések után. A borsmentatea frissítő, nyugtató hatása a közérzetet is javíthatja.
A borsmentalevél az irritábilis bél szindróma (IBS) és tünetei (hasi fájdalom és görcsök, váltakozó székrekedés és hasmenés stb.) kezelésére alkalmazott gyógyszeres és életmód-terápia mellett is fogyasztható Kattintson ide, ha nem egyértelmű az Ön számára, hogy mit jelent egészségesnek vagy betegnek lenni, vagy szívesen megismerné, hogy milyen előnyös élettani hatások várhatók az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott gyógynövényektől.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">egészségtámogató céllal.
A borsosmenta-levél élettani (fiziológiai) hatásai
- A borsmentalevél és a benne lévő illóolaj hatását több tucat emésztőrendszerrel kapcsolatos kutatásban vizsgálták. A vizsgálatokból több összegző tanulmány is készült, amelyekben megállapították, hogy a mentakészítmények eredményesen használhatók az emésztőrendszer egészségének támogatására (Ruepert, Cash, Alammar, Enck, Shaw).
- Az emésztőrendszeri hatáshoz hozzájárul a menta hatóanyagainak igazolt simaizomlazító hatása. A mentakivonatban lévő anyagok hatására csökken a vékonybél perisztaltikus (lassú hullámzó) mozgásának intenzitása (Storr, Hills).
- Kutatások igazolták, hogy a simaizomra gyakorolt pozitív élettani hatás annak köszönhető, hogy a mentol blokkalja a kalciumcsatornákat, ezáltal csökken a simaizmok összehúzódó készsége (Mannucci, Rich).
- A borsmentakészítményeket eredményesen alkalmazták hasi diszkomfortérzet esetén is (pl. korai teltségérzet étkezés közben, étkezés után teltségérzet vagy rossz közérzet). A diszkomfortérzetre jó hatással volt a borsos menta kivonata más gyógynövényekkel kiegészítve több klinikai vizsgálatban is (Madisch, Max [1], Max [2], Rich).
- A borsmentakészítmények immunrendszert és felső légutak egészségét támogató hatása összefüggésben van azzal, hogy bioaktív komponensei gátolják egyes mikroorganizmusok fejlődését. A mentakivonatok a kutatásokban gátolták tucatnyi emberi szervezetben is előforduló baktérium szaporodását, mint például a Pseudomonas aeruginosa, a Staphylococcus aureus, az Escherichia coli vagy a Helicobacter pylori (Nair, Iscan).
- A borsmenta laboratóriumi körülmények között szintén gátolta a Candida albicans és a Candida tropicalis gombák fejlődését (Agarwal, Duarte, Tampieri, Yigit), valamint a herpes simplex vírusok több típusának szaporodását (Schuhmacher, Nolkemper).
- A menta toroknyugtató hatásához hozzájárul a mentol simaizmok összehúzódó készségét csökkentő hatása is (Mannucci, Rich).
- Két klinikai kutatás is alátámasztotta, hogy a borsmentaolaj belélegzése csökkenti a fizikai és észlelt stresszszintet az alapértékhez képest (Park, Stringer).
- A borsmentaolaj belélegzése enyhén javítja a memóriát és a kognitív funkciók teljesítményét (Ilmberger, Barker, Moss).
- Egy klinikai kutatás azt mutatta, hogy a borsmentaolaj egy hétig aromaterápiásan, 20 perccel a lefekvés előtt alkalmazva javítja az alvás minőségét az alapállapothoz képest. A vizsgálatban a borsmentaolaj hasonlóan hatásos volt, mint a levendulaolaj (Hamzeh).
- Mivel borsmentalevél szájon át történő fogyasztásával az aromaterápiás alkalmazásnál nagyobb mennyiségben juttatható borsmentaolaj a szervezetbe, így étrend-kiegészítőkben való alkalmazása esetén is megalapozottan állítható nyugodt közérzetet támogató hatása.
Figyelmeztetések
Alkalmazása során az arra érzékenyeknél gyomorégés jelentkezhet. Fogyasztása nem javasolt reflux, epekő és más epeúti betegségek esetén.
- A borsos menta hatóanyagai simaizom-lazító hatással rendelkeznek, így a gyomor és a nyelőcső találkozásánál lévő izomgyűrűt is ellazítják, ennek eredményeképp a gyomorsav könnyebben a nyelőcsőbe juthat, fokozva annak irritációját. Érzékeny egyéneknél emiatt gasztroözofageális reflux, „gyomorégés” alakulhat ki. A borsos menta hatóanyagai fokozhatják az epefolyadék elválasztását, amely rendszeres fogyasztás esetén növelheti annak előfordulási gyakoriságát, hogy az epekövek az epehólyag szájadékába szorulnak, így epegörcs alakul ki (Ferreira).
Terhesség és szoptatás alatt is használható.
- A borsosmenta-levél terhesség és szoptatás alatt is biztonsággal alkalmazható. A benne lévő anyagoknak nem ismert olyan hatása, amely befolyásolná a magzat egészséges fejlődését, illetve igazoltan nem befolyásolja a születendő gyermek születési súlyát (nem fokozza az alacsony születési súly kockázatát), valamint nem ismert, hogy káros hatással lenne az anyatejjel táplált csecsemőkre (Ferreira, Moussally, Golalipour).
4 éves kor alatt fogyasztása nem ajánlott! 4-12 éves kor között fél adag alkalmazása javasolt a kapszulák tartalmából teát készítve (részletek az Adagolás fejezetben)
- A borsos menta alkalmazása 4 éves kor alatt nem ajánlott, mivel légzési nehézség kialakulását eredményezheti (Ferreira, Shulman). 4 és 12 éves kor között az EMA monográfia alapján csökkentett mennyiségben ajánljuk a terméket, amelyet teaként javaslunk elkészíteni a kapszulák nagy mérete miatt.
Fogyasztás időtartama
- Nem ismert olyan hatás, amely miatt indokolt lenne a borsos menta fogyasztásának időbeli korlátozása.
A felsorolt lehetséges mellékhatásokon, kölcsönhatásokon és ellenjavallatokon kívül a tudomány mai állása szerint nem ismert más számottevő kockázat a borsos menta fogyasztásával kapcsolatban a megadott adagolás mellett.
Étrend-kiegészítők kötelező figyelmeztetései
- Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
- Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által notifikált termék. Notifikációs szám: 32490/2023