60 db étrend-kiegészítő kapszula,
bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből.
A cickafark hivatalos jegyzékben szereplő egészségtámogató hatásai:
1. Hozzájárul a men?s?t?ruáció előtti és közbeni jó közérzethez.
2. Támogatja az egészséges emésztést és étvágyat.
3. Nyugtatja az irritált torkot, garatot és hangszálakat.
4. Hozzájárul a normál koleszterinszint fenntartásához.
Miért ajánljuk?
- Kimagasló mennyiségű cickafarkat (450 mg) tartalmazó kapszula!
- A kapszulákban lévő szuperfinom gyógynövénypor általános előnyei:
- nagyobb biológiai hozzáférhetőség és aktivitás (kisebb mennyiség is elegendő),
- jobb oldhatóság, több vízoldható rost,
- magasabb flavonoid- és polifenoltartalom,
- erősebb antioxidáns hatás,
- elnyújtott felszívódás, kiegyensúlyozott támogatás,
- teljes hatóanyagspektrum.
- Adalékanyag- és kivonószermentes, a kapszulák a gyógynövényen kívül mást nem tartalmaznak.
- Bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből készült.
- Egy kapszula tartalma ~1,5 g szálas cickafark teafűnek felel meg.
- A kapszulákban lévő porból tea készíthető vagy bármilyen folyadékban elkeverhető.
Mikor ajánljuk?
A cickafark egy sokoldalú gyógynövény, amely számos módon támogathatja az egészséget, még akkor is, ha jelenleg nincsenek fennálló betegségei. Segíthet a simaizmok ellazításában, amely nemcsak az emésztőrendszer egészségére lehet jótékony hatással, hanem a menstruáció előtti és közbeni jó közérzet kialakítására is. A cickafarkban található flavonoidok és illóolaj segíthetnek nyugtatni az irritált torkot, garatot és hangszálakat, keserűanyagai pedig hozzájárulhatnak az egészséges koleszterinszint fenntartásához.
⇒ Részletes tájékoztató a terméken megjelenő egészséggel kapcsolatos állításokról.
A cickafark herbája a premenstruációs szindróma (hasi görcsök, hangulatváltozás, fejfájás, szorongás, álmatlanság, puffadás stb.) kezelésére alkalmazott gyógyszeres és életmód-terápia mellett is fogyasztható egészségtámogató céllal.
A cickafark élettani (fiziológiai) hatásai
- A Journal of Pediatric & Adolescent Gynecology (Gyermek- és Serdülőkori Nőgyógyászat Folyóirata) című lapban megjelent tanulmány szerint a cickafark két menstruációs cikluson keresztül történő fogyasztása elősegíti a menstruáció előtti és közbeni jó közérzetet (Jenabi).
- A laboratóriumi kísérletekben tapasztalt baktériumok fejlődését gátló, illetve antioxidáns hatás alátámaszthatja azt, hogy a cickafarkat már hosszú ideje alkalmazzák az emésztés egészségének támogatására. A hatásért elsősorban szeszkviterpén lakton tartalma lehet felelős, amely fokozza az emésztőnedvek (pl. epe) elválasztását (Bíró-Sándor).
- Egy kísérletben a cickafark-kivonat védő hatásúnak bizonyult a gyomor nyálkahártyájára. A kutatók úgy gondolják, hogy ez a hatás annak köszönhető, hogy a cickafark-kivonat gátolja a gyomornedv elválasztását, miközben növeli a véráramot a gyomor nyálkahártyájában (Saeidnia).
- A Journal of Research in Medicinal Sciences (Orvostudományi Kutatások Folyóirata) 2017-ben számolt be arról a vizsgálatról, amelyben a cickafark herbájának kivonatát eredményesen alkalmazták emésztőrendszer egészségét támogató hatása miatt. A készítmény a cickafark mellett gyömbér és indiai tömjén kivonatot is tartalmazott. A vizsgálatban részt vevő személyek 60 százaléka pozitívan értékelte a készítmény fogyasztását és az általános közérzetük javulásáról számoltak be (Kazemian).
- Laboratóriumi kutatások igazolják, hogy a cickafark vizes kivonata hatékonyan gátolta az emberi szervezetben is előforduló Staphylococcus aureus, az Escherichia coli, illetve más baktériumok szaporodását. A cickafark ezen hatását illóolaj-, szeszkviterpénlakton- és poliacetilén-tartalmával hozzák összefüggésbe (Molochko).
- A kivonat laboratóriumi körümények között szintén gátolta a Candida albicans and Aspergillus niger gombák szaporodását (Saeidnia, Majhashemi).
- A cickafarknak megfigyelték a szervezet természetes regenerációs folyamatait támogató és immunrendszert nyugtató hatását is, amelyek szintén hozzájárulnak a torok, a száj és a garat egészségének megőrzéséhez, és amelyeket a cickafark kamazulén-tartalmával hoznak összefüggésbe (DerMarderosian).
- Iráni kutatók állatkísérletben igazolták, hogy a cickafark 28 napon keresztül történő fogyasztása jó hatással van a vér trigliceridszintjére, valamint az LDL-koleszterinszinre is. Emellett javuló értékeket mértek a szérum májenzimek szintjében, illetve a vér HDL-koleszterin, más néven „jó koleszterin” szintjében is (Rezaei).
- A cickafark normál koleszterinszint fenntartását támogató hatását embereken végzett vizsgálatban is alátámasztották. A több mint 6 hónapig tartó vizsgálatban a cickafarkat fogyasztóknál a vérzsírszint már két hónap után kedvező irányba változott, majd négy hónap elteltével az összkoleszterin és az LDL-koleszterin normalizálódása is szignifikáns volt. A HDL-koleszterin („jó koleszterin”) szintje markánsan megemelkedett 6 hónapos kezelés után (Asgary).
Figyelmeztetések
Fogyasztása nem ajánlott a fészkesvirágzatú növényekkel szembeni érzékenység esetén.
A cickafark az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozó növény, amely az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki, így a termék fogyasztása számukra ellenjavallt (Hausen, Guin, Bíró-Sándor).
Fogyasztása nem ajánlott 6 éven aluliaknak, várandós anyáknak. Szoptatás alatt, valamint 6 és 12 éves kor között fogyasztása a legkisebb napi ajánlott mennyiségben ajánlott. 6-12 éveseknek fogyasztása teaként ajánlott (lásd az Adagolás fejezetben).
- Bár a cickafark biztonságosan alkalmazható gyógynövénynek számít, a fogyasztásának hatásait eddig nem vizsgálták gyermekeken, ezért óvatosságból a termék fogyasztását 6 éves kor alatt nem ajánljuk.
- Egyes in vitro kutatások alapján a cickafarkban levő apigeninnek és luteoninnak ösztrogénszerű hatása lehet. A kutatás alapján az apigenin mind az α-, mind a β-ösztogén receptorokhoz képes volt kapcsolódni, habár kevésbé hatékonyan, mint az ösztrogén. A cickafark fogyasztását terhesség alatt feltételezett ösztrogénszerű hatása, valamint a benne kis mennyiségben megtalálható tujon- és kámfortartalma miatt nem ajánljuk. A csecsemők fejlődésére gyakorolt negatív hatása nem ismert, és mivel nemcsak étrend-kiegészítőként, hanem élelmiszerként is régóta forgalomban volt az Európai Unióban, így szoptatás alatt nem látjuk indokoltnak korlátozni a fogyasztását, de óvatosságból csak a napi ajánlott legkisebb mennyiségben javasoljuk (Saeidnia, Innocenti, Bíró-Sándor).
Fogyasztás időtartama
- Egy klinikai kutatásban egy cickafark kivonatot tartalmazó készítményt 250-500 mg-os adagolás mellett biztonsággal alkalmaztak 12 hónapon keresztül. A kísérletben résztvevőknél nem jelentkeztek számottevő mellékhatások. A cickafarknak nem ismertek olyan tartalomanyagjai, amelyek a megadott adagolás mellett indokolttá tennék a fogyasztás időtartamának korlátozását. A cickafark élelmiszerként vagy élelmiszer-összetevőként van forgalomban Európa számos országában (Ayoobi).
A felsorolt lehetséges mellékhatásokon, kölcsönhatásokon és ellenjavallatokon kívül a tudomány mai állása szerint nem ismert más jelentős kockázat a cickafark herba fogyasztásával kapcsolatban a megadott adagolás mellett.
Étrend-kiegészítők kötelező figyelmeztetései
- Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
- Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által notifikált termék. Notifikációs szám: 32559/2023