60 db étrend-kiegészítő kapszula,
bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből.
Az igazi édesgyökér 1924/2006/EK rendelet 13. cikk szerinti engedélyezett állítások jegyzékébe (432/2012/EU rendelet melléklete). Az állításokat az azok bírálatára felhatalmazott Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) nyilvántartásba vette, de azokat még csak részben értékelte, azokról az Európai Bizottság még nem döntött, ezért nem szerepelnek az engedélyezett állítások jegyzékében, de a 1924/2006/EK rendelet 27. cikk 4. bekezdése alapján a termékek jelölésén továbbra is alkalmazhatók az állítások végleges értékeléséig.
Jelen tájékoztatást a 2008. évi XLVII. törvény szerinti sérülékeny fogyasztókra tekintettel tettük közzé. Fogyasztóvédelmi megfelelőségünkről ide kattintva olvashat.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">hivatalos jegyzékben
szereplő
Kattintson ide, ha nem egyértelmű az Ön számára, hogy mit jelent egészségesnek vagy betegnek lenni, vagy szívesen megismerné, hogy milyen előnyös élettani hatások várhatók az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott gyógynövényektől." style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">egészségtámogató hatásai:
1. Aktív hatóanyagai támogatják a gyomor és a vékonybél nyálkahártyájának egészségét.
2. Nyugtatja a felső légutakat és elősegíti komfortérzetüket. Segít a légutak tisztán tartásában.
3. Támogatja az immunrendszer normál működését.
Miért ajánljuk?
- Kimagasló mennyiségű édesgyökeret (550 mg) tartalmazó kapszula!
- A kapszulákban lévő szuperfinom gyógynövénypor általános előnyei:
- nagyobb biológiai hozzáférhetőség és aktivitás (kisebb mennyiség is elegendő),
- jobb oldhatóság, több vízoldható rost,
- magasabb flavonoid- és polifenoltartalom,
- erősebb antioxidáns hatás,
- elnyújtott felszívódás, kiegyensúlyozott támogatás,
- teljes hatóanyagspektrum.
- Adalékanyag- és kivonószermentes, a kapszulák a gyógynövényen kívül mást nem tartalmaznak
- Bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből készült.
- Egy kapszula tartalma ~2 g igazi édesgyökér teafűnek felel meg.
- A kapszulákban lévő porból tea készíthető vagy bármilyen folyadékban elkeverhető.
Mikor ajánljuk?
- Az édesgyökér rendszeres fogyasztása többek között támogatja a felső légutak komfortérzetét, segít a légutak tisztán tartásában, hozzájárul a gyomornyálkahártya egészségének megőrzéséhez, továbbá segíti az immunrendszer megfelelő működését.
- Az édesgyökér gyomorfekély és -hurut, refluxbetegség, produktív köhögés, torokfájás és vírusos fertőzések (pl. herpesz) kezelésére alkalmazott gyógyszeres és életmód-terápia mellett is fogyasztható Kattintson ide, ha nem egyértelmű az Ön számára, hogy mit jelent egészségesnek vagy betegnek lenni, vagy szívesen megismerné, hogy milyen előnyös élettani hatások várhatók az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott gyógynövényektől." style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">egészségtámogató céllal.
- Az igazi édesgyökér gátolja a Helicobacter pylori nevű baktérium fejlődését, ezzel is támogatva a gyomor egészségének megőrzését. Egy iráni kutatás alapján az édesgyökér emiatt a fekélyes gyomor- és bélgyulladás gyógyszeres terápiáját is jól kiegészítheti (Hajiaghamohammadi).
- Egy másik, koreai kutatásban az édesgyökér hatását egy probiotikus hatású tejsavbaktériummal, a Lactobacillus paracaseivel együtt vizsgálták. A vizsgálatban olyan személyek vettek részt, akiknek a szervezetében kimutatták a Helicobacter pylorit. A személyek fele édesgyökeret is tartalmazó készítményt és fermentált tejkészítményt, a másik fele, a placebocsoport, kizárólag fermentált tejkészítményt kapott. A kezelést mindkét csoport 8 héten keresztül kapta. A vizsgálat végén a kutatók megállapították, hogy az édesgyökér-tartalmú készítmény csökkentette a H. pylorit mennyiségét a vizsgált személyek szervezetében. Javult az életminőségük, egészségesebb lett az emésztőrendszerük (Yoon).
- Az édesgyökér emésztőrendszerre gyakorolt hatását számos klinikai vizsgálatban kutatták. Ezekben olyan készítményeket vizsgáltak, amelyekben az édesgyökér mellett egyéb gyógynövények és szintetikus anyagok is szerepeltek. Ezek a készítmények a kutatások szerint a placebóhoz képest javították a résztvevők közérzetét és támogatták az emésztőrendszerük egészségét (Madisch, Melzer, Hawrelak, Turpie, Tewari, Wilson).
- Az édesgyökér jelentős mennyiségű szaponin hatóanyagot (glicirrizint) tartalmaz. A szaponinok enyhén ingerlik a gyomor-bélrendszer felső szakaszát, reflexesen elfolyósítják a tüdőhörgőkben képződő sűrű nyákot, így segítik annak távozását a szervezetből. Számos hasonló hatóanyagú és hatású gyógynövénnyel ellentétben az igazi édesgyökérben lévő szaponinok nem irritálják a gyomrot.
- Több klinikai kutatást is végeztek, amelyben azt vizsgálták, hogy az intubáció (a mesterséges lélegeztetés előtt a nyelv hátracsúszásának megelőzése és a légutak biztosítása) előtt gargarizálva alkalmazott édesgyökér milyen hatással van a résztvevők lélegeztetés utáni torokkomfortjára. A vizsgálatokat összegző tanulmány megállapította, hogy az igazi édesgyökér elősegítette az irritáció csökkentését (Kuriyama).
- Az igazi édesgyökér hatóanyagai gátolják a gyulladásserkentő anyagok (citokinek prosztaglandinok) keletkezését (Kim).
- A gyulladáscsökkentő hatásáért részben erős antioxidáns hatása is felelős. Több hatóanyagáról (neolignán lipidészterek, flavonoidok) külön-külön is igazolták antioxidáns hatását (Chin).
- Bár az édesgyökérnek gyakran emlegetik vírusellenes vagy gyulladáscsökkentő (tehát bizonyos értelemben „immunvédő”) tulajdonságait, fontos kiemelni, hogy az immunválasz szabályozása (immunmoduláció) adott körülmények között egyes immunfolyamatok gátlását, így immunválasz-csökkentést is jelenthet. Az édesgyökér (különösen annak fő hatóanyagai, a glicirrizinsav és a glicirretinsav) mérsékeli az immunválaszt, többnyire a gyulladásos citokinek termelésének csökkentésén, illetve a makrofágok és T-sejtek funkcióinak módosításán keresztül. Ezeket a hatásokat a következő in vitro és in vivo tanulmányok támasztják alá:
- Egyik fő hatóanyaga, a glycyrrhizin laboratóriumi körülmények között csökkentette az NF-κB aktivitását, amely a gyulladásos válaszok szabályzásában vesz részt (Karimi).
- A kortizol természetes immunszupresszív hormon, amelyet a szervezet stresszreakció során termel. A glycyrrhizin gátolja a 11β-hidroxiszteroid-dehidrogenáz enzimet, amely felelős a kortizol lebontásáért, így meghosszabbítja annak hatását, ezáltal csökkentve a T-sejt aktivitást és az autoimmun reakciókat (Murray).
- A glycyrrhizin és glycyrrhetinsav gátolja a T-sejtek szaporodását, amely kulcsszerepet játszik az immunválasz erősségének szabályozásában. Különösen a regulátor T-sejtek (Treg) aktiválását fokozza, amelyek gátolják az autoimmun folyamatokat, az immunrendszer túlzott válaszreakcióit (Guo).
- Laboratóriumi körülmények között a glycyrrhizinsav növelte az IL-10 termelődését. Az interleukin-10 (IL-10) egy természetes immunválaszt mérséklő citokin (Juin).
Figyelmeztetések
Vérnyomáscsökkentőkkel, vízhajtókkal, szívglikozidokkal, kortikoszteroidokkal, hashajtókkal, valamint grapefruit készítményekkel együtt nem javasolt a fogyasztása!
- Az édesgyökér kölcsönhatásba léphet vérnyomáscsökkentő hatású gyógyszerekkel, káliumvesztő diuretikumokkal, kortikoszteroidokkal, valamint fokozhatja a szívglikozidok toxicitását. Szív- és vesebetegség esetén fokozott lehet az édesgyökér szív-érrendszeri mellékhatásainak kockázata (Delbò).
Tartós fogyasztása növelheti a vérnyomást, csökkentheti a vér káliumszintjét, növelheti a szervezet nátrium- és vízvisszatartását, ezért 4 hét fogyasztás után tartson 1 hét szünetet.
- A glicirrizin, illetve bomlástermékei gyorsan kiürülnek a szervezetből, így nem okoznak mellékhatásokat alkalmi fogyasztás esetén. A klinikai vizsgálatok és a glicirrizin ismert hatásmechanizmusa alapján mellékhatások csak tartós, heteken, hónapokon keresztül tartó nagy mennyiségű fogyasztás esetén alakulhatnak ki. Klinikai vizsgálatban a napi 500 mg édesgyökérnek megfelelő glicirrizint fél éven át vagy tovább is mellékhatások nélkül fogyasztották idős emberek. Amennyiben a használat időtartama nem tart tovább 4-5 hétnél, akkor akár napi 10-15 g édesgyökér is biztonságosan fogyasztható. Az Európai Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az Európai Gazdasági Térséghez (EGT) tartozó országokban – köztük az uniós tagállamokban – forgalomba hozott, illetve forgalomba hozni kívánt, emberi vagy állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek kiértékelésével és felügyeletével foglalkozik.
Az EMA szervezetén belül a Gyógynövény Szakbizottság (HMPC) feladata, hogy a biztonságosságra és a hatásosságra összpontosítva a gyógynövényekről tudományos adatokat gyűjtsön össze és értékeljen, amit gyógynövény monográfiák formájában tesz publikussá. A monográfiák többek között azt is tartalmazzák, hogy az egyes gyógynövényeket milyen formában és adagolás mellett ajánlott forgalomba hozni. A feldolgozási formát és az adagolást a szakbizottság minden esetben úgy ajánlja, hogy az adott gyógynövény alkalmazásával elérhető előny mindig nagyobb legyen, mint a fogyasztás esetleges kockázata.
TERMÉKEINK NEM GYÓGYSZEREK, hanem kedvező élettani hatással rendelkező, a szervezet egészséges működését támogató étrend-kiegészítők, élelmiszerek! Az EMA HMPC-re való hivatkozás kizárólag azt a célt szolgálja, hogy igazoljuk a fogyasztóink felé, hogy az oldalon részletesen ismertetett kedvező élettani hatás a megadott alkalmazási forma és/vagy adagolás mellett biztonságosan (alacsony kockázat mellett) elérhető az adott gyógynövény fogyasztásával.
Az EMA HMPC gyógynövény monográfiái között ide kattintva lehet keresni. (Az EMA HMPC egyes - általunk is forgalmazott - gyógynövényekről még nem készített monográfiát.)
Termékeink adagolásának szakmai megalapozottságáról ide kattintva olvashat többet.
Jelen tájékoztatást a 2008. évi XLVII. törvény szerinti sérülékeny fogyasztókra tekintettel tettük közzé. Fogyasztóvédelmi megfelelőségünkről ide kattintva olvashat.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">Gyógyszerügynökség édesgyökérről szóló monográfiájában a mellékhatások megjelenését (naponta 8 g-nál nagyobb mennyiségű adagolás mellett) négy hétnél hosszabb ideig történő fogyasztás esetén valószínűsítik (Petramfar, Penninkilampi, Lin). - Az Igazi édesgyökér termék fogyasztásának szünetében az alábbi termék fogyasztásával támogathatja egészségmegőrzését: JAVALLAT® Kamilla
Fogyasztása terhesség esetén ellenjavallt, szoptatás során nem ajánlott!
- A terhesség alatti édesgyökér-fogyasztás kedvezőtlenül befolyásolhatja a gyermek hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengelyén a hormonok termelését, valamint dózisfüggően hatással lehet a gyermekek kognitív fejlődésére (alacsonyabb IQ, gyengébb memória). A szoptatás alatti édesgyökér-fogyasztás biztonságossága nem kellően igazolt, ezért a termék alkalmazása nem javasolt (Delbò, Räikkönen 1, Räikkönen 2).
12-16 éves kor között fél adag fogyasztása javasolt.
- Az édesgyökér régóta ismert élelmiszer-összetevő, mellékhatás-spektruma jól körülhatárolható, amely csak nagy mennyiségű tartós fogyasztás esetén jelentkezik. A kisgyerekeken végzett vizsgálatok száma viszont korlátozott. Az egyetlen ismert óvodáskorúakkal végzett vizsgálatban az édesgyökér-kivonatot tartalmazó nyalóka fogyasztása semmilyen mellékhatást nem okozott a gyermekeknél (Peters). További vizsgálatok hiánya miatt azonban az édesgyökér fogyasztását nem ajánljuk 12 évnél fiatalabbaknak. 12-16 éves kor közötti gyermekek esetén az alacsonyabb testsúly indokolja az ajánlott adag felének a fogyasztását.
A felsorolt lehetséges mellékhatásokon, kölcsönhatásokon és ellenjavallatokon kívül a tudomány mai állása szerint nem ismert más számottevő kockázat az igazi édesgyökér fogyasztásával kapcsolatban a megadott adagolás mellett.
Étrend-kiegészítők kötelező figyelmeztetései
- Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
- Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által notifikált termék. Notifikációs szám: 32172/2023