60 db étrend-kiegészítő kapszula,
bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből.
A mezei katáng 1924/2006/EK rendelet 13. cikk szerinti engedélyezett állítások jegyzékébe (432/2012/EU rendelet melléklete). Az állításokat az azok bírálatára felhatalmazott Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) nyilvántartásba vette, de azokat még csak részben értékelte, azokról az Európai Bizottság még nem döntött, ezért nem szerepelnek az engedélyezett állítások jegyzékében, de a 1924/2006/EK rendelet 27. cikk 4. bekezdése alapján a termékek jelölésén továbbra is alkalmazhatók az állítások végleges értékeléséig.
Jelen tájékoztatást a 2008. évi XLVII. törvény szerinti sérülékeny fogyasztókra tekintettel tettük közzé. Fogyasztóvédelmi megfelelőségünkről ide kattintva olvashat.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">hivatalos jegyzékben
szereplő
Kattintson ide, ha nem egyértelmű az Ön számára, hogy mit jelent egészségesnek vagy betegnek lenni, vagy szívesen megismerné, hogy milyen előnyös élettani hatások várhatók az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott gyógynövényektől." style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">egészségtámogató hatásai:
1. Támogatja a máj egészségét, elősegíti a zsíremésztéséhez szükséges epefolyadék termelődését.
2. Elősegíti az emésztőnedvek termelődését, ezzel támogatja az emésztőrendszer egészséges működését.
3. Hozzájárul a fogyókúra sikeréhez és az egészséges testsúly megtartásához.
Miért ajánljuk?
- Kimagasló mennyiségű mezei katáng herbát és gyökeret (450 mg) tartalmazó kapszula!
- ?Magyar Szabványnak megfelelő kivonhatóanyag-tartalommal!
- A kapszulákban lévő szuperfinom gyógynövénypor általános előnyei:
- nagyobb biológiai hozzáférhetőség és aktivitás (kisebb mennyiség is elegendő),
- jobb oldhatóság, több vízoldható rost,
- magasabb flavonoid- és polifenoltartalom,
- erősebb antioxidáns hatás,
- elnyújtott felszívódás, kiegyensúlyozott támogatás,
- teljes hatóanyagspektrum.
- Adalékanyag- és kivonószermentes, a kapszulák a gyógynövényen kívül mást nem tartalmaznak.
- Egy kapszula tartalma ~2 g mezei katángból készült teának felel meg.
- A kapszulákban lévő porból tea készíthető vagy bármilyen folyadékban elkeverhető.
Mikor ajánljuk?
A mezei katáng rendszeres fogyasztásának számos előnyös élettani hatása van: keserűanyagai, valamint poli- és oligoszacharid-tartalma révén támogatja az emésztést, valamint a máj egészségét. Ezek mellett akkor is érdemes fogyasztani, ha a fogyókúra sikeréhez keres gyógynövényes támogatást.
A mezei katáng élettani (fiziológiai) hatásai
A mezei katáng keserűanyagai fokozzák a gyomornedv- és az epefolyadék-kiválasztását. Amikor a nyelven és a száj nyálkahártyán elhelyezkedő ízérző receptorok keserű ízt érzékelnek, a bolygóidegen (nervus vagus) keresztül reflexesen fokozzák a nyál-, a gyomornedv-, hasnyál- és epeelválasztást, összehúzódásra késztetik az epehólyagot. A keserűanyagok emellett fokozzák a bélperisztaltikát is. A javuló emésztés miatt nem jelentkezik az étkezés utáni fáradtság, tompaság.
A Fitomedicina című szakfolyóirat egyik tanulmányában egy indiai népi gyógyászatban májvédőként használt katáng tartalmú gyógynövénykivonatot vizsgáltak. A vizsgálatba bevont 36 személy egyik fele katángot tartalmazó készítményt, a másik pedig placebot kapott. A katángkészítményt fogyasztó személyeknél hat hónap elteltével javultak a májfunkciót jelző paraméterek (ALT, AST), amely alátámasztotta a népi gyógyászatban tapasztalt májvédő hatást (Huseini).
Amerikai kutatók a katángnak a bélflóra változására és immunrendszere gyakorolt hatását vizsgálták. Az eredmények igazolták, hogy a 4 hetes katángfogyasztást követően megváltozik a széklet összetétele, a vastagbélben növekszik az egészséges bélflórát biztosító bifidobaktériumok aránya (Grieshop).
A gyógynövényszakértők kedvező élettani hatásáért részben keserűanyag-tartalmát teszik felelőssé, amely reflexesen fokozza az epehólyag és a hasnyálmirigy emésztőnedv-kiválasztását (Csupor). A keserűanyagok hatására nagyobb mennyiségben termelődő emésztőnedvek miatt javul a magas zsír- és fehérjetartalmú ételek emésztése, így javul az étkezés utáni közérzet.
Török kutatók állatkísérletben vizsgálták, hogy van-e a katáng gyökerének gyomornyálkahártyát védő hatása. Az állatokat 4 csoportba osztották, negyedük katángot, negyedük sima vizet, míg a további két negyed két különböző, ismert hatásmechanizmusú fekélyellenes gyógyszert kapott. A katánggal kezelt csoport tagjainak gyomra a kezelés végén egészséges volt. A vizet fogyasztó kontroll csoportban a katánghoz hasonló védő hatás nem érvényesült (Gürbüz).
A katáng gyökere nagy mennyiségben tartalmaz inulint, ami egy olyan poliszacharid, amely gyümölcscukor egységekből épül fel. Elfogyasztását követően nagyrészt emésztetlenül jut el a vastagbeleinkig. Emiatt nem emeli a vércukorszintet, ugyanakkor a bélbaktériumainknak tápanyagként szolgál.
Kanadai kutatók gyerekek esetében vizsgálták a katánggyökeréből kivont inulin hatását. A kísérletben 42 túlsúlyos vagy elhízott 7-12 éves gyerek vett részt, akiket két csoportra osztottak. Az egyik felük katángkivonatot, a másik felük pedig placebót kapott 16 héten keresztül. A napi rendszerességgel katángkivonatot fogyasztó gyerekek testtömege és testzsír mennyisége is csökkent (a placebocsoportban ugyanakkor növekedett). A gyulladást jelző interleukin-6 szintje a kiindulási értékhez képest a katángkivonatot fogyasztó csoportban szintén csökkent (a placebocsoportban nőtt) a kiindulási állapothoz képest. A vér trigliceridszintje szintén kedvezően változott a katángkivonatot fogyasztó csoportban. Szintén pozitív irányba változott a bélflóra összetétele, ugyanis a katángkivonatot fogyasztóknál nőtt a bifidobaktériumok mennyisége (Nicolucci).
Dél-Afrikai kutatók több mint 100, katánggal végzett laboratóriumi és állatkísérletes tanulmány átfogó elemzése alapján Kattintson ide, ha nem egyértelmű az Ön számára, hogy mit jelent egészségesnek vagy betegnek lenni, vagy szívesen megismerné, hogy milyen előnyös élettani hatások várhatók az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott gyógynövényektől.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">egészségtámogató célból javasolják a cukorbetegeknek a katáng alkalmazását. A katáng hatóanyagai egyszerre több módon érik el hatásukat. Több hatóanyaga az izomsejtek cukorfelvételét is növeli, továbbá elősegíti az inzulin termelődését (Street, Ghamarian). A katángnak ezen tulajdonságai az egészséges testsúly megtartásában is szerepet játszhatnak.
Figyelmeztetések
Fogyasztása nem ajánlott a fészkes virágzatúak családjába tartozó növényekkel szembeni érzékenység esetén!
- Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy a fészkes virágzatúak családjába tartozó növények esetén előfordulhat keresztallergia (Pietrzyk, Willi, Friis, Cadot).
Emésztőrendszeri panaszok megjelenése esetén szüneteltesse fogyasztását!
- A mezei katáng fogyasztásának nem ismertek jelentős mellékhatásai, a ritkán fellépő emésztőrendszeri panaszokon kívül (Cummings, Bonnema).
Fokozhatja a vércukorszint-csökkentő gyógyszerek hatását!
- Állatkísérletekben a cikóriakivonat fokozta a glükóz által kiváltott inzulinszekréciót (Devi, Pushparaj, Tosch).
Epevezeték-elzáródás, epekövesség esetén fogyasztása óvatosságot igényel!
- A katáng hatóanyagai fokozhatják az epefolyadék elválasztását, amely rendszeres fogyasztás és epekövesség fennállása esetén növelheti annak előfordulási gyakoriságát, hogy az epekövek az epehólyag szájadékába szorulnak, így epegörcs alakulhat ki.
6 éves kor felett, valamint terhesség és szoptatás alatt is fogyasztható.
- A katáng virágos hajtásvége és gyökere évezredek óta fogyasztott gyógy- és élelmiszernövény. Fogyasztásának nem ismert kockázata ezekben a csoportokban (Schmidt, Street).
Fogyasztás időtartama
- Nem ismert olyan hatás, amely miatt indokolt lenne a mezei katáng fogyasztásának időbeli korlátozása. A mezei katáng nem szerepel az EFSA emberi egészségre potenciálisan aggodalomra okot adó növényi anyagok listáján. Nemesített változatait már az ókori kultúrákban is termesztették zöldségként. Ma is többféle fajtáját termesztik. A gyökércikória a kereskedelmi forgalomban lévő inulin elsődleges forrása, pörkölve gyermekeknek is ajánlott pótkávé alapanyaga. Továbbá a mezei katáng a salátaként fogyasztott endívia őse (Street).
A felsorolt lehetséges mellékhatásokon, kölcsönhatásokon és ellenjavallatokon kívül a tudomány mai állása szerint nem ismert más számottevő kockázat a katáng fogyasztásával kapcsolatban a megadott adagolás mellett.
Étrend-kiegészítők kötelező figyelmeztetései
- Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
- Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által notifikált termék. Notifikációs szám: 32487/2023