60 db étrend-kiegészítő kapszula,
bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből.
Az őszi margitvirág egészségügyi hatása:
1. Támogatja a fej ellazulását és a normális perifériás keringést.*
A gyömbér és a kasszia fahéj egészségügyi hatásai:
2. Elősegítik a vitalitást, hozzájárulnak a fáradtság csökkentéséhez.*
3. Támogatják az emésztés egészségét.*
*1924/2006/EK rendelet 13. cikk szerinti engedélyezett állítások jegyzékébe (432/2012/EU rendelet melléklete). Az állításokat az azok bírálatára felhatalmazott Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) nyilvántartásba vette, de azokat még csak részben értékelte, azokról az Európai Bizottság még nem döntött, ezért nem szerepelnek az engedélyezett állítások jegyzékében, de a 1924/2006/EK rendelet 27. cikk 4. bekezdése alapján a termékek jelölésén továbbra is alkalmazhatók az állítások végleges értékeléséig.
Jelen tájékoztatást a 2008. évi XLVII. törvény szerinti sérülékeny fogyasztókra tekintettel tettük közzé. Fogyasztóvédelmi megfelelőségünkről ide kattintva olvashat.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">EFSA jegyzékben
szereplő
Kattintson ide, ha nem egyértelmű az Ön számára, hogy mit jelent egészségesnek vagy betegnek lenni, vagy szívesen megismerné, hogy milyen előnyös élettani hatások várhatók az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott gyógynövényektől." style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">egészségtámogató hatások.
Miért ajánljuk?
- Három gyógynövény: az őszi margitvirág, a gyömbér és a kasszia fahéj fejti ki szinergikus hatását.
- Termékünk az őszi margitvirágot és a gyömbért az Európai Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az Európai Gazdasági Térséghez (EGT) tartozó országokban – köztük az uniós tagállamokban – forgalomba hozott, illetve forgalomba hozni kívánt, emberi vagy állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek kiértékelésével és felügyeletével foglalkozik.
Az EMA szervezetén belül a Gyógynövény Szakbizottság (HMPC) feladata, hogy a biztonságosságra és a hatásosságra összpontosítva a gyógynövényekről tudományos adatokat gyűjtsön össze és értékeljen, amit gyógynövény monográfiák formájában tesz publikussá. A monográfiák többek között azt is tartalmazzák, hogy az egyes gyógynövényeket milyen formában és adagolás mellett ajánlott forgalomba hozni. A feldolgozási formát és az adagolást a szakbizottság minden esetben úgy ajánlja, hogy az adott gyógynövény alkalmazásával elérhető előny mindig nagyobb legyen, mint a fogyasztás esetleges kockázata.
TERMÉKEINK NEM GYÓGYSZEREK, hanem kedvező élettani hatással rendelkező, a szervezet egészséges működését támogató étrend-kiegészítők, élelmiszerek! Az EMA HMPC-re való hivatkozás kizárólag azt a célt szolgálja, hogy igazoljuk a fogyasztóink felé, hogy az oldalon részletesen ismertetett kedvező élettani hatás a megadott alkalmazási forma és/vagy adagolás mellett biztonságosan (alacsony kockázat mellett) elérhető az adott gyógynövény fogyasztásával.
Az EMA HMPC gyógynövény monográfiái között ide kattintva lehet keresni. (Az EMA HMPC egyes - általunk is forgalmazott - gyógynövényekről még nem készített monográfiát.)
Termékeink adagolásának szakmai megalapozottságáról ide kattintva olvashat többet.
Jelen tájékoztatást a 2008. évi XLVII. törvény szerinti sérülékeny fogyasztókra tekintettel tettük közzé. Fogyasztóvédelmi megfelelőségünkről ide kattintva olvashat.
" style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">Gyógyszerügynökség Gyógynövény Szakbizottsága ajánlásának megfeleltethető formában és adagolással tartalmazza. - A kapszulákban lévő szuperfinom gyógynövénypor általános előnyei:
- nagyobb biológiai hozzáférhetőség és aktivitás (kisebb mennyiség is elegendő),
- jobb oldhatóság, több vízoldható rost,
- magasabb flavonoid- és polifenoltartalom,
- erősebb antioxidáns hatás,
- elnyújtott felszívódás, kiegyensúlyozott támogatás,
- teljes hatóanyagspektrum.
- Adalékanyag- és kivonószermentes, a kapszulák a gyógynövényen kívül mást nem tartalmaznak
- Bevizsgált, kiváló minőségű gyógynövényből készült.
- A kapszulákban lévő porból tea készíthető vagy bármilyen folyadékban elkeverhető.
Mikor ajánljuk?
- Az őszi margitvirág segít ellazítani a fejet, amit kiegészít a gyömbér hatása is. A gyömbér és a kasszia fahéj növelik a vitalitást, hozzájárulnak a fáradtság csökkentéséhez és segítik az egészséges emésztést.
- A termék a migrénes fejfájás megelőzésére alkalmazott, az orvos által meghatározott gyógyszeres és életmód terápia mellett is fogyasztható Kattintson ide, ha nem egyértelmű az Ön számára, hogy mit jelent egészségesnek vagy betegnek lenni, vagy szívesen megismerné, hogy milyen előnyös élettani hatások várhatók az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott gyógynövényektől." style="box-sizing: border-box; color: #68a742; cursor: pointer;">egészségtámogató céllal.
- Az őszi margitvirág hatóanyagi laboratóriumi körülmények között simaizom lazító hatásúak voltak, hatásuk a koncentráció függvényében volt enyhébb vagy erősebb (Hay).
- >A kutatások szerint az őszi margitvirág hatóanyagai gátolják COX-2 nevű gyulladásserkentő enzimet, de emellett más gyulladásserkentő anyagok képződését is akadályozzák (Hwang, Makheja, Collier). A kutatók az őszi margitvirágban nagy mennyiségben jelen lévő partenolidot tartják az egyik fő hatóanyagnak ebből a szempontból. Egy kutatásban azonban kimutatták, hogy a partenolidot nem tartalmazó őszimargitvirág-kivonat is hasonlóan kedvező hatású volt és ugyanúgy képes volt gátolni a gyulladást elősegítő enzimeket, citokineket és prosztaglandinokat (Sur).
- Az őszi margitvirággal 1985-ben végezték az első embereken végzett vizsgálatot, amelyet a Britt Orvosi Folyóiratban tettek közzé. A vizsgálatban 17-en vettek részt, akik korábban naponta fogyasztottak őszi margitvirág levelet fejük ellazítására. A résztvevőket két csoportra osztották: nyolcan őszi margitvirágport kaptak, kilencen pedig placebót (vagyis hatóanyag nélküli készítményt). Azoknál, akik placebót kaptak, elmúlt az őszi margitvirág korábban tapasztalt kedvező élettani hatása. Az őszi margitvirág kapszulákat fogyasztó csoportban nem történt változás. Ez a kutatás bizonyította először, hogy a folyamatosan fogyasztott őszi margitvirág por elősegítheti a fej ellazulását (Johnson).
- Az őszi margitvirág befolyásolja a vérkeringést az idegrendszerre gyakorolt hatásán keresztül. Az eredmények szerint az őszi margitvirág fokozza a perifériás véráramlást és javítja az érrendszeri szabályozást (Safakhah)
- Fő hatóanyaga, a parthenolid, befolyásolja az érrendszeri tónust és a neurogén vazodilatációt (értágulást), ami fontos lehet a perifériás keringés normalizálásában. A kutatás eredményei arra utalnak, hogy az őszi margitvirág a fej ellazításán túl a vérkeringés javítására is jól használható (Benemei)
- Az őszi margitvirág elősegítheti a vérkeringést azáltal, hogy csökkenti a vérlemezkék összetapadását és javítja az érfalak rugalmasságát (McEwen)
- A neves Lancet folyóiratban 1988-ban jelent meg annak a klinikai vizsgálatnak az eredménye, amely szintén alátámasztotta az őszi margitvirág fej ellazulását segítő hatását. Ebben a vizsgálatban 72-en vettek részt, egy részük őszi margitvirág kapszulát, a másik felük pedig placebót kapott négy hónapon keresztül. Négy hónap elteltével a két csoport között kicserélték a készítményeket, így a korábban placebót szedő személyek kapták az őszi margitvirágot. Az őszi margitvirágot szedők kedvező élettani hatást tapasztaltak, míg a placebó csoportban (a csere előtt és után is) nem érvényesült az őszi margitvirág hatása. Jelentős mellékhatások nem fordultak elő a nyolc hónapos kísérlet alatt (Murphy).
- Az őszi margitvirág kedvező élettani hatását izraeli, német, amerikai vizsgálatokban is alátámasztották (Palevitch, Pfaffenrath, Guilbot).
- Az őszi margitvirág hatását gyerekeken is vizsgálták egy kombinációs készítményben, amely egy másik gyógynövényt (Andrographis paniculata), valamint B2-vitamint és Q10-koenzimet is tartalmazott. Az olaszországi kutatásban 91 gyerek vett részt, akik 16 héten keresztül kapták a készítményt. Az eredményeket 16 hét elteltével, illetve a 20. és a 32. héten is értékelték. A vizsgált készítmény szintén alátámasztotta az őszi margitvirág kedvező hatását (Moscano).
- Az őszi margitvirág kedvező, fej ellazítását támogató hatását gyömbérrel együtt is vizsgálták. A kutatásban résztvevők 59 százaléka volt elégedett a hatással (Cady).
- Iráni kutatók 100 fő részvételével végzett klinikai vizsgálatban igazolták, hogy a gyömbér önállóan alkalmazva is képes ellazítani a fejet (Maghbooli).
- Az előző kutatások hátterében az állhat, hogy a gyömbér növelheti a dopamin, a szerotonin és az acetilkolin szintjét az agykéregben és a hippokampuszban, ami javíthatja a kognitív funkciókat is (Yousefi).
- Az őszi margitvirágban nagy mennyiségben jelenlévő szeszkviterpén-laktonok keserű ízűek. Amikor a nyelven és a száj nyálkahártyán elhelyezkedő ízérző receptorok keserű ízt érzékelnek, a bolygóidegen (nervus vagus) keresztül reflexesen fokozzák a nyál-, a gyomornedv-, hasnyál- és epeelválasztást, összehúzódásra késztetik az epehólyagot. A keserűanyagok emellett fokozzák a bélperisztaltikát is. A javuló emésztés hatására jobban szívódnak fel a vitaminok és az ásványi anyagok is, emellett nem jelentkezik az étkezések utáni fáradtság, tompaság (Csupor).
- A gyömbért hagyományosan az emésztés serkentésére használják. Az egészséges emésztés támogatásában szerepet játszanak aromás és csípős tartalomanyagai is, amelyek fokozzák az emésztőnedvek elválasztását és segítik a gyömbérrel elfogyasztott ételben található tápanyagok felszívódását.
- A gyömbér gyomorvédő hatását különböző állatmodelleken mutatták ki (al Yahya). Az előzetes kutatások azt sugallják, hogy a gyömbér gyomorvédő hatása a bélfalban lévő protektív prosztaglandinok szintjének növekedésének tudható be (Drozdov).
- Egy kis klinikai vizsgálat kimutatta, hogy 1,2 gramm gyömbérpor egyszeri adagja étkezés előtt 1 órával fogyasztva, a placebohoz képest növeli a gyomorürülés sebességét (Hu).
- A fahéj a többi fűszereként is használt gyógynövényekhez hasonlóan kedvező hatással van az emésztésre. A kísérletek szerint csökkenti a gyomorsavtermelést és védi gyomorfalat az irritációtól (Rao).
Figyelmeztetések
Amennyiben rendszeres fejfájással küzd, konzultáljon orvosával a pontos diagnózis érdekében!
- Az őszi margitvirágot sokszor alkalmazzák migrénes fejfájás kezelésére. A rendszeresen előforduló fejfájás súlyosabb betegségekre is utalhat, ezért ilyen esetben javasoljuk, hogy konzultáljon orvosával a panasza pontos okának meghatározása érdekében (Assisi, Johnson).
Fogyasztása nem ajánlott epeúti szűkület, illetve a fészkes virágzatúak családjába tartozó növényekkel szembeni túlérzékenység esetén!
- A fészkesvirágzatú növényekre érzékenyeknél az őszi margitvirág allergiás reakciókat válthat ki (pl. száj és szájnyálkahártya irritáció). A termékben lévő gyógynövények fokozzák az emésztőnedvek, azon belül az epefolyadék elválasztását is, amely epekövesség, epeúti szűkület esetén görcsöket idézhet elő.
Fogyasztása nem ajánlott 10 éven aluli gyer?me?keknek, valamint várandósság alatt. 10-14 éves kor között fél adag fogyasztása javasolt a kapszulákat felbontva, majd a tartalmukat forró vízzel felöntve (további részletek az adagolásnál).
- Egy kutatásban egy őszi margitvirág kivonatot tartalmazó kombinációs készítményt eredményesen alkalmaztak gyermekek és serdülők (9-18 évesek) migrénes panaszainak enyhítésére, erősebb mellékhatások nélkül. A kutatás alapján az őszi margitvirág fogyasztása 10 évesnél idősebb gyermekek esetén biztonságosnak tekinthető. 10 és 14 éves kor között a napi mennyiség felének fogyasztása javasolt, a kapszulát szétbontva és tartalmukat vízben elkeverve, teaként fogyasztva. A gyömbér és a fahéj általánosan biztonságosnak elismert élelmiszerek, fogyasztásuk – az ajánlott napi adagolás mellett – nem jelent egészségügyi kockázatot 10 éves kor felett (Moscano).
- Az őszi margitvirág terhesség alatti hatását eddig nem vizsgálták humán kísérletekben. Egyes kutatások alapján esetleg vérzékenységet okozhat, illetve méhösszehúzódást stimuláló hatásai is lehet, ezért óvatosságból nem ajánljuk terhesség alatt (David).
4 hónap után tartson legalább egy hét szüntet fogyasztásában!
- Az őszi margitvirág hatását legfeljebb 4 hónapos kutatásokban vizsgálták. Ezen idő alatt az alkalmazása biztonságosnak bizonyult. A gyömbér és a kasszia fahéj folyamatosan fogyasztható, általánosan biztonságosnak elismert élelmiszerek, így ezek nem befolyásolják a fogyasztás időtartamának meghatározását (Diener, Murphy, Pfaffenrath).
A felsorolt lehetséges mellékhatásokon, kölcsönhatásokon és ellenjavallatokon kívül a tudomány mai állása szerint nem ismert más számottevő kockázat a termékben lévő gyógynövények fogyasztásával kapcsolatban a megadott adagolás mellett.
?Étrend-kiegészítők kötelező figyelmeztetései
- Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
- Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által notifikált termék. Notifikációs szám: 32484/2023
Adagolás, fogyasztás, összetevők
- ADAGOLÁS:
- Naponta 3 alkalommal 1 kapszula. (Az adagolás az őszi margitvirág és a gyömbér tekintetében megfeleltethető az EU Gyógynövény Szakbizottsága ajánlásának.)
- FOGYASZTÁS:
- Kapszulaként fogyasztva ► Bő folyadékkal lenyelve.
- Teaként fogyasztva ► A kapszulák tartalmát szórja egy pohárba, majd öntse fel 2 dl 50-60 °C-os vízzel. Elkeverés után azonnal fogyasztható. A termékben lévő gyógynövények kedvező egészségi hatásai kifejezettebben érvényesülnek ezen a módon fogyasztva. Ismerje meg, hogyan és miért érdemes teát készíteni a kapszulákból!
- Folyadékban elkeverve ► A kapszulák tartalma elkeverhető akár hideg vízben is, vagy bármilyen más folyadékban (pl. méz, üdítő, turmix, shake, joghurt, olaj stb.).
- ÖSSZETEVŐK:
- Kapszulánként 200 mg őszi margitvirág herba [Tanaceti parthenii herba], 150 mg gyömbér gyöktörzs [Zingiberis rhizoma] és 150 mg kasszia fahéjfa kéreg [Cinnamomi cassiae cortex] NaturMill® szuperfinom gyógynövénypor, kapszulahéj: zselatin.